Badania przedoperacyjne

Wykaz badań, które należy wykonać przed operacją. Operacja w znieczuleniu miejscowym:

 1. ​Morfologia krwi
 2. Układ krzepnięcia (APTT, PT, INR)
 3. ​Poziom glukozy we krwi

Operacja w znieczuleniu ogólnym /narkoza/:

 1. ​Morfologia krwi
 2. ​Układ krzepnięcia (APTT, PT, INR)
 3. ​Poziom glukozy we krwi
 4. Poziom elektrolitów (Na, K, Cl)
 5. Grupa krwi
 6. EKG z opisem

Ponadto w zależności od stanu zdrowia i chorób współistniejących na zlecenie lekarza mogą być konieczne inne badania.

W przypadku operacji plastycznych piersi /powiększenie, redukcja/ wymagane jest aktualne badanie USG piersi z opisem lub mammografia z opisem.

Przygotowanie do zabiegu

 1. Operacja u kobiet nie może być przeprowdzona w czasie menstruacji.
 2. Minimum 2 tygodnie przed operacją nie wolno /po konsultacji ze swoim lekarzem POZ/ przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi zawierających: kwas acetylosalicylowy (np. aspiryny, polopiryny, acardu, polocardu), pochodnych acenokumarolu (Acenokumarol, Sintrom, Sincumar), warfaryny pochodnych ticlopidyny (Ticlid, Aclotin, Ifapidin), przyjmować preparatów wielowitaminowych, suplementów diety, preparatów ziołowych /zawierających czosnek/
 3. Do 2 dni przed operacją nie wolno przyjmować PARACETAMOLU, leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np.: IBUPROM, DICLOFENAC, BUTAPIRAZOL, KETONAL, NAPROXEN, a także PYRALGINY.
 4. Na 2 miesiące przed operacją zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu.
 5. Na 4 tygodnie przed operacją zaleca się odstawienie hormonalnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnej terapii zastępczej

W dniu operacji

 1. Nie wolno przyjmować żadnych pokarmów i napojów na minimum 6 godzin przed operacją w znieczuleniu ogólnym i 4 godzin przed operacją w znieczuleniu miejscowym;
 2. Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu;
 3. Przed operacją należy wziąć prysznic, umyć głowę, usunąć ślady wszelkich kosmetyków i zdjąć biżuterię;
 4. Należy poinformować chirurga przed operacja o jakichkolwiek nieprawidłowych objawach, które wystąpiły w ciągu 2 tygodni przed operacją (gorączka, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, pokrzywka itp.)
 5. Przeziębienie, opryszczka, ropne zmiany na skórze, stany zapalne jamy ustnej i zatok, uszu stanowią przeciwwskazanie do operacji;

Opieka pooperacyjna

Bezpośrednio po operacji pacjent przebywa w komfortowych salach pooperacyjnych kliniki pod opieką chirurgia i pielęgniarki. Są to klimatyzowane sale wyposażone w urządzenia monitorujące pacjenta i TV.
Dalsza rekonwalescencja możliwa jest w znajdującym się w sąsiedztwie kliniki pensjonacie „Villa Vital” w pokojach 1- lub 2-osobowych z łazienką. W pensjonacie przebywają głównie pacjenci kliniki będący pod opieką dyżurujących tam w określonych godzinach pielęgniarek.
Bezpośrednie sąsiedztwo pensjonatu ułatwia przemieszczanie się pacjentów w okresie okołooperacyjnym do kliniki na codziennie wykonywane opatrunki.
Przez cały okres pooperacyjny pacjenci przebywają pod opieką specjalisty.

KONTAKT

ul. Piastowska 17a, 57-320 Polanica-Zdrój

+48 501 608 356

chirurgia@mariuszwysocki.pl