Plastyka powłok brzusznych

Plastyka powłok brzusznych

Zmiany związane z wiekiem, po znacznej utracie masy ciała, bądź po przebytej ciąży sprawiają, że trudno utrzymać jędrny, płaski brzuch. Zwiotczenie skóry powoduje jej zwisanie, powstanie fałdów i uwypuklenie się brzucha. Niekiedy zmianom tym towarzyszą powstałe po ciąży rozstępy.

Plastyka powłok brzusznych /abdominoplastyka/ ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, prowadząc do napięcia i wypłaszczenia brzucha. Często na osłabioną powięź i mięśnie brzucha zakłada się specjalne szwy, dzięki którym brzuch jest napięty i bardziej zaznacza się talia. Jeśli istnieją wskazania zabieg można połączyć z ograniczoną liposukcją.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu rdzeniowym /do kręgosłupa/ lub ogólnym /narkoza/.  Cięcie na skórze prowadzone prowadzone jest w taki sposób, że jest ono ukryte w bieliźnie. Po oddzieleniu skóry i tłuszczu od mięśni brzucha, napina się skórę i jej nadmiar wycina. Napięty i płaski brzuch powoduje, że kilka dni po operacji sylwetka jest pochylona do przodu.  Po zabiegu noszony jest specjalny pas brzusznych lub ubranko uciskowe.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu rdzeniowym /do kręgosłupa/ lub ogólnym /narkoza/;
  2. Zabieg trwa ok. 3 godzin;
  3. Przez 2 tyg. w dzień i w nocy oraz przez kolejne 2 tyg. w dzień noszone jest specjalne ubranko uciskowe;
  4. Przez okres 2-3 tygodni konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej tak jak tylko jest to możliwe.
  5. Po ok. 6 tygodniach można powrócić do biegania, pływania, podnoszenia cięższych przedmiotów itp. o ile nie dochodzi do objawów dyskomfortu.
  6. Do pracy można wrócić po 2-3 tyg. o ile nie jest to ciężka praca fizyczna.

Medycyna estetyczna