Powiększanie i lifting ust

Powiększenie i lifting ust mają na celu poprawę wyglądu ust, nadanie im odpowiedniego, porządanego kształtu i właściwej proporcji pomiędzy wargą górną a dolną.

Powiększenie ust przeprowadza się wypełniając czerwień wargową tkankami własnymi lub iniekcją preparatów na bazie kwasu hialuronowego.

Wypełnienie kwasem hialuronowym wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu do dwóch dni może się utrzymywać niewielki obrzęk. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 8 m-cy.

Do tkanek własnych stosowanych w powiększaniu ust należą tkanka tłuszczowa i tzw. korium czyli skóra właściwa pozbawiona naskórka. Metody te wymagają wykonania zabiegu w ramach sali operacyjnej, jednakże oceniane są lepiej przez pacjentki z uwagi na trwałość efektu.

Tkanka tłuszczowa pobierana jest niewielką kaniulą ze strzykawką następnie jest odwirowywana uzyskując wysokowartościową tkankę, która następnie jest wstrzyknięta w usta. Po początkowym obrzęku i czasami niewielkim zasinieniom efekt utrzymuje się wiele lat.

Korium pobiera się najczęściej z fałdu pośladkowego lub pachwiny. Niewielki fragment skóry odpowiedniego kształtu wprowadza się do czerwieni wargowej, uzyskując powiększenie ust. Po wygojeniu efekt utrzymuje się lata.

Powiększenie ust powoduje optycznie zwiększenie wysokości wargi górnej, oraz większe przesłonięcie górnych zębów. U pacjentek, które mają pierwotnie długą wargę powiększenie ust poprzez wstrzyknięcie materiału do czerwieni wargowej mogłoby przynieść niekorzystny efekt estetyczny. Dla takich pacjentek korzystniejsze jest wykonanie tzw. liftingu ust. Zabieg wykonywany w znieczuelniu miejscowym polega na wycięciu fragmentu skóry tuż pod nosem. Następstwem tego jest korzystne estetycznie skrócenie wargi górnej i uwypuklenie czerwieni, bez nadmiernego przesłonięcia górnych zębów. Uzyskuje się trwały efekt młodych, kształtnych i atrakcyjnych oraz optycznie większych ust. Niewielka blizna u podstawy nosa jest praktycznie niewidoczna.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do 60 min.
  2. Po zabiegu przez kilka dni może być niewielki obrzęk ust.
  3. Okres rekonwalescencji trwa w zależności od rodzaju zabiegu od 1-7 dni.

Medycyna estetyczna