Korekcja nosa

W harmonii z twarzą

Podstawowym celem operacji nosa jest zmiana jego wyglądu. W przypadku zaburzeń oddychania spowodowanych skrzywieniem przegrody nosa, wynikiem operacji jest także poprawa oddychania przez nos. Korekty nosa obejmują zmiany wrodzone, rozwojowe, pourazowe i pooperacyjne. Zakres operacji ustalany jest indywidualnie w oparciu o występujące nieprawidłowości, obejmujace wszelkie zaburzenia proporcji i kształtu. Możliwości operacji plastycznych nosa są znazczne umożliwiając korekcję nosów krzywych, dużych, długich, garbatych, szerokich, a także opadniętych i bulwiastych czubków nosa, oraz  tzw. „nosów bokserskich” z zapadniętym grzbietem.

Najczęściej wykonywana jest tzw. pełna korekcja nosa obejmująca część chrzęstną i kostną oraz przegrodę nosa określana jako pełna rynoplastyka bądź osteotomia nosa. Rzadzej operacje dotyczą nosa w części chrzęstnej, której głównym celem jest zmiana kształtu czubka nosa oraz operacje przegrody nosa – tzw. septoplastyka. Każda z tych operacji różni się przebiegiem pooperacyjnym.

Korekcja przegrody nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym /narkoza/. Na dwie doby do nosa założone są gumowe rurki szynujące wyprostowaną przegrodę. Obrzęk i początkowe trudności w oddychaniu stopniowo ustępują, a powrót do pracy możliwy jest już po 1 do 2 tygodni.

Po korekcji nosa w części chrzęstnej na 4 do 5 dni założony jest opatrunek gipsowy. Niekiedy plastry na nosie utrzymywane są do 9 dni po zabiegu. Powrót do pracy możliwy jest po 10 do 14 dniach. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Pełna korekcja nosa  /osteotomia nosa/ wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Informacje praktyczne:

  1. Po zabiegu w przewodach nosowych umieszczone są na 2 doby gumowe rurki.
  2. Nos, policzki i powieki mogą być obrzęknięte. Na powiekach mogą pojawić się siniaki. Zmiany mogą nasilać się do 2 doby po zabiegu, potem systematycznie ustępują.
  3. Często występuje dyskomfort spowodowany utrudnionym oddychaniem, uczuciem rozpierania i bólem głowy
  4. Systematycznie postępuje poprawa oddychania po usunięciu gipsu z nosa.
  5. Gips usuwany jest najczęściej w 9 dobie po zabiegu.
  6. Niewielkiego stopnia obrzęk może utrzymywać się do kilku tygodni, najczęściej dotyczy okolicy między oczami. Im grubsza skóra na nosie tym dłużej może utrzymywać się obrzęk.
  7. Wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego do 4 tyg po zabiegu.
  8. Wynik operacji ocenia się nie wcześniej niż po 6 m-cach.

Medycyna estetyczna